Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Kulinarnie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Kulinarnie. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 5 maja 2014

Brokuły w towarzystwie :)

Szybkie danie smaczne i pożywne, praktycznie robi się samo :)
Kiedy nie mamy czasu stać w kuchni, lub wpadnie gość niezapowiedziany możemy w mgnieniu oka wyczarować danie palce lizać :)

Potrzebne składniki na 4 dorosłe osoby:)
* 2 średnie brokuły
* 50g pieczarek
* 4 średnie cebule ( ja użyłam dymki)
* 3/4 ząbki czosnku
* 1 puszka kukurydzy
* 3 pojedyncze piersi z kurczaka
* 2 torebki ryżu pełnoziarnistego
* 3 łyżki oleju kokosowego
* 4 łyżki słonecznika
* sól pieprz

Sos beszamel:
1/4 kostki masła
2 łyżki maki
2 szklanki mleka

Brokuły ugotować al dente w tym samym czasie nastawić ryż dodając do wody sól.

Na rozgrzanym oleju kokosowym kolejno podsmażam piersi pieczarki oraz cebulkę z czosnkiem i słonecznikiem.
Każdy składnik ląduje po kolei w dużym garnku. Dodaję ugotowany gorący ryż oraz brokuły.
Sól i pieprz do smaku :)
Następnie odsączona kukurydza ląduje również w garnku.
Całość dokładnie wymieszać.
Gotową potrawę polewam sosem.

Smacznego 
Pozdrawiam 
Ollina 





sobota, 3 maja 2014

Sernik Nowojorski Cud miód ♡

Witajcie Kochani :)
No cóż pogoda spłatała psikusa i plany majówkowe trochę się zmieniły :(
Nic straconego co się odwlecze to nie uciecze :)
A ponieważ w domku siedzę to i kulinarnie wyczyniam różne smakołyki.
Jeden z nich właśnie Wam prezentuje.
Wierzcie mi że jadłam już różne serniki, wypróbowałam całą masę przepisów.
Ale ten Nowojorski to prawdziwa bomba dla podniebienia.
Delikatny i kremowy w smaku, zadowoli najbardziej wybrednych gości :)






Przepis i składniki:

Kruche ciasto na spód:
* 1 i 1/2 szklanki mąki
* 1/2 kostki zimnego masła
* 1/2 szklanki cukru
* szczypta soli
* 2 łyżki kakao
* jajko
* 1 łyżka kwaśnej smietany

Posiekać masło z mąką dodać pozostałe składniku. Zagnieść kulę i hopsa do lodówki na 1h
Po godzinie wykleić dno tortownicy oraz boki.Piec około 30/35min 180st.
  
 W tym czasie przygotować masę:

* 750g  twarogu  (ja używam Mój Ulubiony)
* 250g serka mascarpone
* 4 jajka
* 140 g kwaśnej, gęstej śmietany 18%
* 180 g cukru
* 50 g mąki pszennej

* sok z 1 cytryny
* ekstrakt waniliowy 
  
Jajka zmiksować z cukrem dodać pozostałe składniki i miksować do uzyskania jednolitej masy.
Na podpieczony spód wylewamy masę. Tortownicę dokładnie owinąć folia aluminiową.
Na jedną z blaszek w piekarniku wylać cały czajnik gorącej wody i ustawić na samym dnie.
Przygotowany sernik wstawić na środkowy poziom na ruszt. Piec 15 min w 180st.
Następnie zmniejszyć do 110st. i piec jeszcze przez 90 min.
Wystudzony sernik wstawiamy do lodówki i dekorujemy na drugi dzień.
Ja przygotowałam krem z kwaśnej śmietany pasuje idealnie reszta dekoracji wedle własnych upodobań :)

* 240g kwaśnej śmietanki
* 4 łyżki cukru pudru
Składniki połączyć do uzyskania jednolitej masy wysmarować sernik udekorować i wstawić do lodówki.

Smacznego !
Pozdrawiam ciepło :)
Ollina :)
 

czwartek, 1 maja 2014

Tiramisu

Pyszny włoski deser co potrafi zawrócić w głowie że ho ho !
Już podczas robienia masa z serków mascarpone zniewala swoim smakiem i stajesz się jej niewolnikiem...
Przepisów w internecie jest bez liku, ja odsyłam chętnych do Katki O. 
Jej przepis jest idealny i powiem Wam w sekrecie,
 że swego czasu królował w najlepszej włoskiej restauracji.
 Jaką Katka prowadziła w Łodzi,
 ze swoim mężem :)

Smacznego :)




Majowy gość działkowy ... Zorzynek Rzeżuchowiec :)

 &

Miłego wypoczynku :)
pozdrawiam słonecznie Ollina :)

niedziela, 6 kwietnia 2014

Chlebek bez mąki.

Fiku miku i już chlebek w piekarniku ...
Szybki i smaczny, prosty w wykonaniu a co najważniejsze jest fit 
Pierwszy raz jadłam go u mojej Katki dawno temu.
Oczywiście na wszystko przychodzi swój czas i ja postanowiłam zostać jego wielką fanką.
Uwielbiam wszelkiego rodzaju ziarenka i orzeszki, w tym chlebku mam wszystko podane w jednej kromeczce. I do tego smakuje wyśmienicie.
Przepis jest banalnie prosty, właściwie wystarczy nasiona wymieszać, troszkę poczekać i wrzucić do foremki. Receptura nie jest skomplikowana ani nie wymaga wielkich umiejętności od osoby która go robi.
A  składniki to indywidualna sprawa. Jeżeli czegoś nie lubimy można zastąpić czym innym i już :)
Na wielu blogach nazywany jako "Chleb życia" i niech tak zostanie. Polecam jest naprawdę pyszny!


Wszystkie składniki które wymieniłam poniżej należy połączyć, osobno suche i mokre.
Następnie połączyć wszystkie razem i odstawić na kilka godzin 2/3.
Piec około 90 min. 175 st.
Dobrze wystudzić i można konsumować na wiele sposobów :)


135 g ziaren słonecznika
90 g siemienia lnianego - (50 g mielonego i 40 g w całości)
65 g orzechów laskowych lub migdałów
145 g płatków owsianych
50 g pestek dyni
  50 g żurawiny
1 łyżeczka soli
1 łyżka miodu
1 łyżeczka cynamonu
3 łyżki roztopionego oleju kokosowego
350 ml wody-gorącej 
Gorąca woda i zmielone siemię sprawiają,
  iż chlebek po upieczeniu trzyma się całości i nie kruszy się.


Smacznego :)


A na koniec .... troszkę wiosny ... hmmm :)

 
 
Miłego i udanego tygodnia
Pozdrawiam  Ollina :)



niedziela, 2 lutego 2014

Seler - a to feler westchnął seler ... :)


Witam Ciepło :) 
 W każdym domu jadamy surówki ja dziś chcę przedstawić jedną z moich ulubionych :)
Surówkę z selera ... hmmm  podaję na wiele sposobów, mam kilka ulubionych i sprawdzonych .
Jeden słodko waniliowy, drugi zaś słodko kwaśny.
Kiedyś wierzono,że seler przynosi szczęście,dziś udowodniono,
że na pewno przynosi zdrowie ,urodę i długowieczność .
No i dobrze działa na mężczyzn ponoć ... 
Polecam naprawdę pyszna !

Wersja waniliowa:
* jeden średni seler
* jedno duże jabłko
* jeden mały jogurt
* dwie solidne łyżeczki serka mascarpone
* sok z jednej cytrynki
* garść rodzynek
* sól,pieprz,cukier oraz cukier waniliowy (wedle uznania)
Seler i jabłko ścieramy na tartce jarzynowej grubej, po czym skrapiamy sokiem z cytrynki dokładnie mieszając (wtedy surówka nie ciemnieje)
Następnie łączymy wszystkie pozostałe składniki i odstawiamy do lodówki na 1h.
Wersja słodko-kwaśna:
Praktycznie wszystkie składniki pozostają bez zmian.
Pomijam wanilię oraz rodzynki w zamian dodaję marchewkę.
To opcja dla Tych, co nie lubią wanilii.
Reszta j.w.
Smacznego 

 Poniżej eksperyment z drobną tartką , 
jednak zdecydowanie polecam grube oczka jarzynowe :)

Udanego tygodnia
Pozdrawiam 
Ollina

poniedziałek, 30 grudnia 2013

Synuś ;)))))



Jest drugi Synuś :))
Jeszcze w starym roku.
Zakasałam rękawy i jest bochenek upieczony na Nowy Rok :)
Cieplutki pachnący i kuszący zapachem.

Jak pisałam w poprzednim poście ...
...  koniecznie trzeba dodać szczyptę miłości i cierpliwości.
Przepis oczywiście od  -------> Katki , ten sam co poprzednio.
Eksperymentuję tylko z mieszanką mąki.
Tym razem 650g pełnej żytniej i 170g pełnej orkiszowej.
Następny już po nowym roku -  będzie "Synuś" pszenny ,
Takie dostałam zamówienie od moich domowników.

A oto moje dzieło wyrośnięty i gotowy siuuup do pieca na 45 min. 



Chłopak jak malowany  :)



Chwilka odpoczynku :)


I oczywiście trzy łasuchy muszą  bo inaczej się uduszą ...
mniam  mniam  pyyyychotka :)



Gotowi na jutrzejszy wieczór ?
Ja uwielbiam swing, tak wiec mały trening proszę bardzo :))
Nigdy solo - zawsze w duecie hi hi hi



ps.Kochana Piwonio miałaś rację wpadłam po same uszy :))
Jagodaj witaj w gronie znajomych 
Pozdrawiam 
Ollina ...






niedziela, 29 grudnia 2013

Bochen żytni z mąką orkiszową






Święta święta i po świętach .... moje w tym roku to czyste szaleństwo 2 tyg wolnego :)
Jeszcze Sylwester i do pracki.  Ups ! no i jeszcze mamy po drodze Trzech Króli :))
Każdy z Nowym Rokiem będzie miał coroczne postanowienia jedni duże inni małe.
Ja swoje poukładałam w głowie już  wczoraj, nie mam ich wiele takie tam ...  nie czekam do Nowego Roku po co ?
Są całkiem wykonalne od zaraz !
Chlebuś świeży pachnący bez dodatków różnych ulepszaczy  ... marzenie prawda ?
Będę piekła częściej , przynajmniej 1 lub 2 x w tygodniu. W sumie ja i moi domownicy nie jemy zbyt wiele pieczywa więc powinno wystarczyć.Wypieki już robiłam, jednak całkiem okazjonalnie. Mam nadzieje wytrwać w postanowieniu :) 
W zeszły piątek dostałam od Kasi  zakwas , nie jakiś tam zwykły.  To żytni dwulatek.
Kto wypieka chlebki wie że to prawdziwa perełka. Będę go pielęgnować i dbać o niego tak, by był z nami jak najdłużej :)

Pieczenie , to prawdziwa sztuka cierpliwości. Nie jest to sernik który można zakręcić
 w przysłowiowe 10 min. Musisz poświęcić czas, dosypać szczyptę miłości ,cierpliwości i spokoju ...
A efekty pojawią się zdumiewające.I ten zapach .... zapach pieczonego chleba w domu -nie-za-stą-pio-ny :)

Owoc mojej wczorajszej miłości i cierpliwości poniżej :)
Żytni  pełnoziarnisty z dodatkiem mąki orkiszowej .
Przepis i wykonanie znajdziecie tutaj  ------->   Katka. O
Ja zrobiłam z połowy przepisu, dodając zamiast cukinii starte jabłko.
Natomiast mąki użyłam 200g pełnoziarnistej żytniej oraz 200g pełnoziarnistej orkiszowej.
Reszta składników bez zmian .






Pozdrawiam zaglądających i podglądaczy :)
Oraz wszystkich poszukujących sprawdzonych przepisów ;)))
 Miłego dnia i spokojnego wieczoru.
Ollina :)



niedziela, 22 grudnia 2013

Śledziki pod pierzynką .... :)

To już tradycja że śledziki są moją specjalnością na wigilijnym stole.
Przepis sprawdzony od 15 ponad lat, ten i wiele innych mam zapisanych
w moim notesie kuchennym. Każdy kto lubi śledzie będzie zachwycony.
Przepis bardzo prosty w wykonaniu ,a i składniki najprostsze na świeci.
Jeśli poszukujesz dobrego i szybkiego przepisu  trafiłeś/łaś  idealnie  ;) 

 A oto i przepis na dużą rodzinkę:

1kg płatów marynowanych z beczki
1 śmietana 18% duża
1 jogurt grecki mały
2 jabłka 
2 cebulki
2 ogórki kiszone
2 łyżki majonezu
sól,cukier,pieprz,do smaku

 
Śledziki  pokroić wedle uznania :)
Jabłka zetrzeć na grubej tartce jarzynowej , cebulę i ogórki pokroić w małą kostkę
Wszystkie składniki połączyć w jedno ciało :)
Doprawić.
Najlepiej smakują następnego dnia .



Te gotowe do drogi ...  we wtorek lądują u Katki na wigilijnym stole :)



Pozdrawiam ciepło Ollina :)


niedziela, 15 grudnia 2013

Misie piernisie :))

U mnie dziś świąteczne misie piernisie.
Przepis ze strony Katki .
Tutaj znajdziecie składniki ->  co by tu zjeść?
Ciasteczka robią się błyskawicznie i wspaniale smakują polecam :)


&
 
Spokojnego tygodnia pozdrawiam 
Ollina :))


niedziela, 3 listopada 2013

Gołąbki tradycyjne w towarzystwie włoskiej kapusty ...

Witam ciepło popołudniową porą :)
W tygodniu przyjęłam zamówienie na gołąbki i proszę ... przyleciały.
Tradycyjne w lekkim sosie pomidorowym z przecierów własnego wykonania.
Można przyrządzać je na wiele sposobów i smaków.
Moje są takie jak u mamy :)
Przepis podam poniżej fotek :)
Są pyszne zwarte i nie wymagają wiązania niteczkami,
co niektóre gospodynie czynią z obawy przed rozwinięciem.
Zapewniam Was że kiedy dobrze zwinięte lądują w garnku, ani myślą z niego wyfrunąć :))




Produkty:
  • 1kg mięsa mielonego (ja mielę pół na pół wieprzowinę z cielęciną ;) )
  • 1 jajko
  • 1 duża cebula
  • 1/2 szklanki ryżu (ugotować jak zwykle)
  • sól/pieprz/vegeta (oraz inne przyprawy według uznania)
  • 1duży słoik przecieru
  • 4 łyżeczki śmietanki 18%
  • 2 płaskie łyżki mąki

Wszystkie składniki dobrze połączyć i formować gołąbki.
W garnku zalewam je troszkę wodą w której parzyłam kapustę dodając troszkę vegety , jedną kostkę rosołową sól pieprz do smaku. Tak przygotowane gotuję około 2h. Następnie dodaję 1 litrowy słoik mojego przecieru.
I tak doprowadzam do zagotowania.Śmietanę i mąkę rozrabiam w niewielkiej ilości wody z kapusty którą wcześniej odlałam na tę okoliczność :)Całość jeszcze raz zagotować.
Zwykle dodaję dużo koperku, tym razem brakło :(
Ale gołębie i tak wyszły pierwsza klasa.
Polecam i życzę smacznego!
Tradycyjnie udanego tygodnia.
Pozdrawiam 
Ollina

ps. dzięki Jolu w pośpiechu różne chochliki się czepiają :)

sobota, 2 listopada 2013

Sernik mocno czekoladowy.

  Długi weekend sprzyja oddawaniu się przyjemnością kulinarnym :) Serniki królują w mojej kuchni od zawsze.Jakiś czas temu czekoladowy robiłam na próbę ,dziś powtórka.
Przepis poniżej, jest prosty i szybki w wykonaniu. Polecam Wszystkim łasuchom i nie tylko ... :)




Oto przepis na serniczek
Składniki:

  • 1 kg sera (zawsze wybieram "Mój ulubiony" z Wielunia)
  • 1 szk. cukru pudru
  • 1 budyń 40g czekoladowy
  • 1 łyżka czubata bardzo miękkiego masełaka
  • 2 żółtka
  • 3 całe jajeczka
  • 2 łyżki kakao (tutaj wedle uznania)
Spód:
  • 4 p. herbatników
  • 100/150g rozpuszczonego  masła
  • 1/2 tabliczki mlecznej czekolady
Polewa:
  • 100g czekolady
  • czubata łyżka melasy (cukier trzcinowy ciemny lub cukier muscovado)
  •  1 kubek śmietany 200g 18%

Herbatniki rozkruszyć lub zmiksować w blenderze do koktajli razem z czekoladą( ja miksuję)
dodać rozpuszczone masło ,wymieszać  dokładnie i wylepić tortownicę(24-25cm na dno kładę papier)
Wstawić do lodówki

-Ser zmiksować dodać cukier ,budyń, kakao oraz masło. Dodawać po jednym jajku . Dalej miksując. Piec 60min w 170stC Na dno wrzuciłam kilka kostek lodu i wstawiłam naczynie z wodą  Sernik po tym czasie sprawdzamy patyczkiem (jest troszkę oblepiony serkiem) -Polewę robię na 10 min. przed końcem pieczenia . Wszystkie składniki powolutku rozpuszczać żeby się nie zagotowało gdyż śmietana może się zważyć. Polewę wylewam na sernik i jeszcze te 10 min zostawiam w piekarniku. -Sernik wyjmuję z piekarnika  tortownicę stawiam na kratce ,zostawiam do całkowitego wystudzenia.Po tym czasie wstawiam sernik do lodówki. Życzę smacznego !

A dziś śniadanko jadłam w towarzystwie Baśki,która regularnie zagląda po orzeszki :))


Pozdrawiam ciepło i życzę udanej słonecznej niedzieli .
Ollina

niedziela, 22 września 2013

ARONIA ... :)

I tak kolejne przetwory pojawiły się w mojej spiżarni.
Aronia z pewnością wszyscy doskonale ją  znacie :) 
U mnie trochę zapomniana, przez kilka lat brakowało jej w mojej spiżarni.
W zeszłym tygodniu dostałam od koleżanki mojej mamy całą wielka torbę.
Chwila zastanowienia i padło na soki ...  oto są klarowne pyszne i co najważniejsze zdrowe.Prawdziwa bomba witaminowa :)
Umilą jesienne długie wieczory kiedy to dodane do herbatki przypomną minione piękne lato.
Perzeis:
- 5 kg owoców aronii
- 40 liści z wiśni
- 3 kg cukru
- kwasek cytrynowy do smaku
- 3 litry wody

 Po umyciu owoce aronii i liście wiśni zalać wodą. Następnie gotować przez 20 minut. 
Po zagotowaniu przecedzić.Sok wymieszać z cukrem i kwaskiem cytrynowym. Gotowy sok należy przelać do przygotowanych słoiczków lub butelek  i pasteryzować  około15 minut. 







Tradycyjnie już ...
Życzę udanego i spokojnego tygodnia  :)
Pozdrawiam wszystkich gości.
Ollina


niedziela, 18 sierpnia 2013

Bąbele :)

Doskonały weekend pogoda wprost wymarzona.
Wczoraj robiłam fotki z bąbelkami dziś niestety nic nie fociłam bateryjka padła a ładowarka została w domu.
Tak więc kilka fotek wodnych na zakończenie weekendu ...
Udanego tygodnia :))





I na koniec troszkę "kulinarnie" mam nowy gadżet w mojej kuchni .
Jest maleńki ale za to bardzo pracowity ...
Kto z Was lubi obierać czosnek ? Ja nie znoszę a używam b.dużo.
Ten  mały wynalazek pozwala oczyścić ząbek w kilku ruchach.
Gadżet z sylikonu idealny dla każdej gospodyni domowej  polecam :))))


Pozdrawiam ciepło Ollina :)))